Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jakie zmiany potrzebne są w polskiej edukacji informatycznej?

Jakie zmiany potrzebne są w polskiej edukacji informatycznej?

Programowanie to szeroka dziedzina nauki, która roztacza swoje kręgi praktycznie wokół każdej innej dziedziny życia. Wiele narzędzi, opcji, rozwiązań i technik otrzymało najnowsze możliwości właśnie dzięki szybkiemu rozwojowi programowania w ciągu ostatnich dekad. Kolejnym zadaniem nas jako społeczeństwa jest wykształcenie przyszłej kadry, która będzie w stanie zapanować nad tymi technologiami, zrozumie je, jak i na bieżąco będzie starała się je ulepszać.

Jednak, aby tak się stało, potrzebujemy motywacji, świadomości z zapotrzebowania a także odpowiednich narzędzi. Kodowanie dla dzieci powinno być przedmiotem szkolnym od najwcześniejszych lat, wprowadzonym razem z innymi, elementarnymi kierunkami rozwoju. Jednak niestety; na przeszkodzie nadal stoją pewne czynniki.

      Brak odpowiednio wykształconej kadry.

Nauka tak skomplikowanej na swój sposób gałęzi nauki powinna być przedstawiana jako coś, co zakiełkuje pasją. Dzieci podczas lekcji programowania mają się z nim dobrze czuć, jak i mieć poczucie, że tworzą coś ważnego. Jednak ciężko o takie nastawienie najmłodszych słuchaczy w momencie, kiedy brak jest kadry nauczycielskiej przekazujących wiedzę dotyczącą programowania w sposób interesujący i zachęcający. Niestety nadal w naszych szkołach nauczycielami informatyki są często nauczyciele innych przedmiotów, a programiści niekoniecznie nadają się lub garną do przekazywania swojej wiedzy najmłodszym.

      Brak odpowiednich narzędzi.

Niestety pomimo szerokiej informatyzacji polskie szkoły nadal borykają się problemem braku odpowiedniego sprzętu. Nawet jeżeli sala informatyczna pozwala na to, by każde dziecko miało swój komputer (a zdarza się to niezwykle rzadko), to brak jest oprogramowania, licencji i materiałów dydaktycznych.

      Brak odpowiedniego podejścia rodziców.

W przypadku, gdyby większość rodziców zdawała sobie sprawę z wyższości programowania nad wieloma innymi dziedzinami w dzisiejszych czasach, może udałaby się szybsza reforma szkolnictwa, właśnie pod ich naciskiem. Niestety, większość rodziców nadal uważa zajęcia informatyczne za mało znaczące, a programowanie bynajmniej nie kojarzy się im z podstawową umiejętnością.

Obecnie kursy programowania takie jak kodowanie dla dzieci Szczecin dostępne są dla ograniczonego grona odbiorców. Ale może już niedługo doczekamy się pełnoprawnej nauki programowania traktowanej na równi z innymi szkolnymi przedmiotami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *