Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak zacząć naukę programowania?

Jak zacząć naukę programowania?

Nauka programowania już od jakiegoś czasu nie jest torem kształcenia, z którego czerpać mogą wyłącznie ściśli geniusze, obierając odpowiedni kierunek nauczania wyższego. Kodowanie staje się elementarną dziedziną nauki, która powinno się poznawać już od najmłodszych lat. Jest to światowy trend i coraz więcej krajów święci triumfy na tle nauczania najmłodszego pokolenia w kierunkach ściśle programistycznych. U nas także materiał związany z kodowaniem wkracza nieśmiale do polskich programów edukacyjnych, jednak nadal kodowanie dla dzieci w szkołach publicznych praktycznie nie istnieje. Tylko pojedyncze placówki mają odpowiednio przygotowane sale i zatrudniają odpowiednich nauczycieli. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej wziąć w swoje ręce rozwój informatyczny, a głównie programistyczny dzieci i młodzieży, gdy niekoniecznie doczekają się one odpowiedniego poziomu nauczania w najbliższych latach edukacji.

Nauka programowania w klasach 1-3

Wiek, w którym dzieci zaczynają chodzić do szkoły podstawowej, jest idealnym do tego, aby rozpocząć rozwój także w kierunku programistycznym. Przekonanie o tym, że maluch jest w tym momencie obłożony nauką szkolną i nie powinno mu wprowadzać się od razu, jeszcze kolejnej dziedziny jest błędne. Nauka programowania dla dzieci rozwija cechy, które zdecydowanie mogą pomóc w przyszłej nauce szkolnej. Zajęcia podczas kursów rozwijają wielokierunkowo, pozwalają na zapoznanie się pewnymi zagadnieniami, które pomogą w łatwiejszym pojmowaniu szkolnego programu edukacji, a odpowiednio dobrane nie są kolejnymi, nudnymi godzinami przeznaczonymi na naukę, ale czasem, gdzie króluje rozrywka, zabawa i rozwijanie hobby.

Kurs programowania dla młodzieży

Podobnie w przypadku młodzieży w kończącej naukę w szkole podstawowej, jak i zaczynającej edukację na poziomie szkoły średniej. Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków to w dużej mierze właśnie te, które opierają się o cyfrowe możliwości, takie jak tworzenie grafik komputerowych, umiejętności związane z montażem krótkich materiałów wideo, poprawienie zdolności poruszania się po sieci, jak i mediach społecznościowych, no i oczywiście programowanie. Kurs kodowania przeznaczony dla młodzieży powinien pokazywać jej, jak niewiele brakuje im do stania się już niedalekim, dorosłym życiu specjalistą – programistą. Materiały edukacyjne w formie aplikacji i gier, które pozwalają na tworzenie swoich własnych pomysłów, doskonale wpisują się w nurt przyjemnej nauki dla nastolatków. Dzięki nim młodzi dorośli mogą poczuć się jak profesjonalni programiści.

Zajęcia dodatkowe poza szkołą

Jak wspomniane zostało w pierwszym akapicie wpisu, niestety na razie nie ma co liczyć na to, że edukacja programistyczna wystartuje z odpowiednim natężeniem i programem w szkołach publicznych. Dlatego warto postawić na pozaszkolne warsztaty programowania dla dzieci. Szczecin oferuje między innymi nasze kursy, które od lat zbierają wiele pochwał wśród młodych słuchaczy,jak i ich rodziców.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *